Z cyklu pedagodzy: Anna Królikiewicz

fot. Magdalena Pela
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Lokalizacja: Pracownia 331
Data: 25/05–8/06/2022
Wydział: Malarstwo
Z cyklu pedagodzy: Anna Królikiewicz
Z radoÅ›ciÄ… zapraszamy na kolejnÄ… prezentacjÄ™ w Galerii Katedra na Wydziale Malarstwa. Tym razem w przestrzeni Pracowni 331 swoje prace pokazaÅ‚a prof. Anna Królikiewicz!
Wystawa czynna w dniach 25.05.2022-08.06.2022
Autorka zdjęcia rzeźby: Barbara Kubska
Opis pracy:
Wracajmy do ciaÅ‚a. Do prawd odczutych dotykiem, nosem, podniebieniem, usÅ‚yszanych. RytuaÅ‚ zachodniego modernizmu można widzieć jako taki sposób bycia w Å›wiecie, w którym wciąż ustawiamy siÄ™ do rzeczywistoÅ›ci w opozycji. Oceniamy obiekty erudycyjnie – w tym przedmioty sztuki i ich wizualnÄ… warstwÄ™ – z krytycznej odlegÅ‚oÅ›ci, z zewnÄ…trz. Ale to jednak zanurzenie w Å›wiecie, zamieszkiwanie go, bycie wewnÄ…trz stymuluje bezpoÅ›rednie doÅ›wiadczenie. Jest głębokÄ… formÄ… estetycznego zaangażowania. W czasie kryzysu wartoÅ›ci, którego obecnie doÅ›wiadczam(y), wciÄ…gajÄ…ce praktyki sÄ… wyrazem koniecznoÅ›ci zmiany relacji opartej na dualizmie podmiotu i przedmiotu. Coraz wiÄ™ksza jest potrzeba „wcieleÅ›nienia”, uwikÅ‚ania, wzajemnoÅ›ci, poszukiwania wspólnoty – także tej przy stole – i koniecznoÅ›ci odnowienia wspólnego jÄ™zyka. MiÄ™dzyludzkiego. MiÄ™dzygatunkowego. MiÄ™dzyjÄ™zyka.
Od ponad dekady nie używam pÄ™dzli i farb i nie wystawiam tego, co rysujÄ™ (bo wciąż rysujÄ™). ZamieniÅ‚am pole pracy na materiÄ™ pokarmu, sztalugi na wspólny, kuchenny stóÅ‚ i stolnicÄ™, by być bliżej odbiorcy, w praktyce relacyjnej. Sztuka pokarmu, przechodzÄ…c przez trzewia, zostawia Å›lad, wypeÅ‚nia refleksjÄ…, nie zagracajÄ…c przestrzeni i archiwów w erze kompulsywnej nadprodukcji. W otoczeniu wszechobecnej, chÅ‚odnej technologii i w sytuacji wyobcowania ze Å›wiata apelujÄ™ o dotyk, o kontakt, o autentyczne zanurzenie w przeżywaniu i w materii. Liczy siÄ™ dla mnie teraz tylko to, co „Wypatrzone. Wydeptane. Doczute. DowÄ…chane” jak pisaÅ‚ Miron BiaÅ‚oszewski.
Anna Królikiewicz, urodzona 7 lutego 1970.
Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP GdaÅ„sk w 1993 roku, tytuÅ‚ naukowy profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – 2018, doktorat w roku 2000, po uzyskaniu w 2010 roku tytuÅ‚u doktora habilitowanego prowadzi CzwartÄ… PracowniÄ™ Rysunku Figuracja/Obiekt na macierzystej uczelni. W latach 2001-2003 uczyÅ‚a w kilku pracowniach na wydziaÅ‚ach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013- 2018 wykÅ‚adaÅ‚a przedmiot KsztaÅ‚t Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza siÄ™, że pisze (staÅ‚a kolumna w magazynie „USTA” poÅ›wiÄ™cona zwiÄ…zkom sztuk piÄ™knych i pokarmu 2013-2021).
Autorka wielu wystaw indywidualnych, braÅ‚a udziaÅ‚ w okoÅ‚o stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicÄ…, swoje prace pokazywaÅ‚a m. in. w Nowym Yorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, na miÄ™dzynarodowych festiwalach sztuki wspóÅ‚czesnej, w opuszczonym sklepie miÄ™snym w Sopocie, refektarzu Zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze, w warszawskiej ZachÄ™cie.
Na przeÅ‚omie 2018 / 19 pracowaÅ‚a nad scenografiÄ… do dramatu wedÅ‚ug powieÅ›ci Alexandra Dumas: „Die Bartholomäusnacht ” w Theater Freiburg w Niemczech.
WspóÅ‚autorka, redaktorka naukowa i wspóÅ‚wydawca monografii naukowej “MiÄ™dzyjÄ™zyk” porzÄ…dkujÄ…cej wÄ…tek użycia pokarmu jako medium w sztuce wspóÅ‚czesnej, foodarcie, sztuce relacyjnej, w polu malarstwa, antropologii, historii sztuki.
Ostatnie realizacje z 2022 roku powstaÅ‚y na zaproszenie Muzeum Historii Å»ydów Polskich POLIN w Warszawie i metaforyzujÄ… zagadnienia dotyczÄ…ce kuchni żydowskiej na wystawie "Od kuchni. Å»ydowska kultura kulinarna".
Kuratorka wystawy sztuki wspóÅ‚czesnej “Rozkurz” w pustostanach zabytkowego osiedla Nikiszowiec w Katowicach.
Pracuje obecnie nad indywidualnÄ… wystawÄ… “Åšlepe mapy” w galerii ArsenaÅ‚ w BiaÅ‚ymstoku
(otwarcie w grudniu 2022 r.).
Laureatka nagród rektorskich za osiÄ…gniÄ™cia artystyczne i pedagogiczne, dwukrotnie stypendystka miasta Sopot oraz MarszaÅ‚ka Województwa. Laureatka nagrody Prezydeta Miasta GdaÅ„ska za 25 lat pracy twórczej, oraz Muza Sopotu w dziedzinie Kultury i Sztuki 2019, nominowana do tytuÅ‚u CzÅ‚owieka Roku w Kulturze 2019 oraz 2020 (Pomorskie Sztormy 2019 i 2020 ), nominacja finaÅ‚owa do nagrody Spelndor Gedanensis 2020. W 2019 wyróżniona odznakÄ… ZasÅ‚użony dla Kultury Polskiej.