Wystawa "Sztuka bez dodatków"

Wystawa

Data: 18/07/2020

Wydział: Malarstwo

Wystawa "Sztuka bez dodatków"

Jarosław Bauć
Mikołaj Harmoza

wernisaż: 18.07.2020, godz. 18:00
miejsce: ul. Elektryków, Budynek b90, II piętro szklanymi drzwiami

 

Od wielu lat wraz z profesorem Jarosławem Bauciem tworzymy duet, który w środowisku artystycznym budzi wiele kontrowersji poprzez swoją niezależność. Wybór takiej przestrzeni warsztatu pracy , która daje nam poczucie wolności i niezależności tworzy ciekawą historię przyjaźni, artystycznych przygód... Naszymi pracowniami stawały się wcześniej przeróżne przestrzenie miejskie bądź prywatne takie jak szpitale czy powierzchnie użytkowe w dzielnicach, których reputacja odstraszała nawet najbardziej odważnych deweloperów.
Dziś w przestrzeni historycznej Stoczni Gdańskiej malujemy ponownie razem tworząc we wspólnej przestrzeni własną historię rozmowy z otoczeniem, które zawsze wpływa na to, co powstaje na naszych płótnach. Ta arcyciekawa relacja miejsca i tematów naszych dzieł staje się częścią sztuki, którą tworzymy.
Tak właśnie powstaje sztuka bez niepotrzebnych naszym zdaniem dodatków. Tak powstaje niezależność w malarstwie które dziś uwikłane jest w różnego rodzaju zależności. Nasz warsztat pracy pokazuje jednoznacznie że nie jesteśmy artystami rozglądającymi się nerwowo za aktualizacją trendu w sztuce. Tworzymy spójne, endemiczne miejsce, które dyskretnie podpowiada jak należy żyć pasją nie tracąc czasu na zbędne kompromisy bo, jak pisał Witkacy: „Żeby malować trzeba mieć więcej charakteru niż się przeciętnemu dureńkowi wydaje”

dr Mikołaj Harmoza