Wystawa Rysunku Studenckiego #RYSOWAĆ online

Data: 8/05–21/06/2020
Wydział: Malarstwo
Wystawa Rysunku Studenckiego #RYSOWAĆ online
Kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego, organizowana przez Katedrę Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W tym roku odbywa się ona pod hasłem #RYSOWAĆi wystartuje już w najbliższy piątek, 8 maja.
wystawa czynna: 08.05–21.06.2020
udostępnienie on-line: 08.05.2020 (piątek), godz. 18.30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia
finisaż on-line / rozdanie nagród: 21.06.2020 (niedziela), godz. 12.00 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia
kuratorka: dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo
Link do wydarzenia na Facebooku:
#rysować / Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego
Założenie edycji 2020
Tytuł i hasło przewodnie tegorocznej wystawy to #RYSOWAĆ. Kieruje ono uwagę na przejawy rysunku, które możemy znaleźć w przestrzeniach wirtualnych. „Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że wielu ludzi funkcjonuje w wykreowanych światach Instagrama, Twittera, WhatsAppa – zauważa kuratorka wystawy, dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo. – W świecie sztuki też obserwujemy zjawisko przenoszenia życia do świata wirtualnego. Każda licząca się wystawa musi mieć stronę w Internecie, najlepiej relację na żywo z wernisażu, musi być dobrze sfotografowana. Coraz częściej wydaje się nam, że nie musimy czegoś realnie doświadczać, że dzięki przypięciu do niewielkiego ekranu i odpowiednim hashtagom zobaczymy wszystko. I w pewnym sensie tak jest... Z drugiej jednak strony takie hashtagowe odbieranie świata może być pułapką, polegającą na uproszczeniu, fragmentaryczności".
Czy wszystko da się pokazać za pomocą krótkich komunikatów? Są takie rodzaje rysunku, które świetnie funkcjonują w tej rzeczywistości: rysunek prasowy, satyryczny, komiks, animacja. Ale co z rysunkiem ukazującym wirtuozerię techniki, pracami będącymi działaniami „tu i teraz" czy rozbudowanymi instalacjami? Czy hashtagowanie nie jest swego rodzaju amputowaniem ich założeń?
Do namysłu nad tymi właśnie pytaniami ma zachęcić tegoroczna – wirtualna – edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego.
Dlaczego Prezentacja on-line
Pracę organizacyjne nad wystawą #RYSOWAĆ zakłóciła sytuacja wyjątkowa – epidemia koronawirusa, która pociągnęła za sobą różnego rodzaju obostrzenia, wpływające również na pracę instytucji kultury. Szczególne środki ostrożności wdrożył również Rektor UMK, odwołując wszystkie wydarzenia (w tym wystawy) prowadzone przez jednostki uniwersyteckie. Zmusiło to organizatorów #RYSOWAĆ (Katedrę Rysunku UMK) do zmiany sposobu prezentacji prac. Ekspozycja, która miała odbywać się fizycznie w salach Galerii Sztuki Wozownia, przeniesiona została całkowicie do przestrzeni Internetu. Będzie miała więc wyłącznie charakter wirtualny – pokazywana będzie zarówno na specjalnej stronie internetowej, jak i wszystkich platformach społecznościowych, administrowanych przez Katedrę Rysunku UMK i Galerię Sztuki Wozownia.
Te nowe okoliczności sprawiają, że hasło tegorocznej edycji – #RYSOWAĆ – nabrało zupełnie nowych znaczeń i kontekstów.
Czym jest MWRS?
Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od 2008 roku. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, a obecnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze związany jest z obszarem rysunku, interpretowanym w sposób bardzo szeroki. Selekcja prac odbywa się na zasadzie konkursu. Spośród zgłoszeń przysłanych w odpowiedzi na open call jury wybiera realizacje prezentowane na wystawie, a najciekawsze propozycje artystyczne nagradza.
Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego rozpatrzyło w tym roku 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy.
Wirtualne zwiedzanie
W czasie udostępnienia wystawy on-line, które będzie miało miejsce 08.05 o godz. 18.30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia, poznamy prace zakwalifikowane do pokazu. Zostały one zrealizowane w różnych mediach: są wśród nich animacje, prace wideo, fotografie, grafiki cyfrowe, rysunki wykonywane przy pomocy tabletu graficznego, ale także prace odwołujące się do tradycyjnie rozumianych technik rysunkowych.
Poszczególne prace, opatrzone odautorskimi komentarzami, będzie można poznać, odwiedzając specjalną zakładkę na stronie internetowej Galerii Sztuki Wozownia oraz blog Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego. Realizacje zaproszonych artystów będą prezentowane także codziennie w mediach społecznościowych galerii (na Facebooku i Instagramie).
Międzynarodowa Wystaw Rysunku Studenckiego wiąże się także z przyznawaniem nagród za najciekawsze propozycje artystyczne. Kto w tym roku je otrzyma, dowiemy się w czasie wirtualnego finisażu, który odbędzie się 21.06, godz. 12.00.