Wystawa prac studenckich "absence/presence"

Wystawa prac studenckich

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

Przestrzeń: Duża Aula

Data: 12–23/04/2021

Wydział: Grafika

Wystawa prac studenckich "absence/presence"

wystawa czynna: 12-23.04.2021 r.
miejsce: Duża Aula

III Pracownia Rysunku i Malarstwa
Prowadzący: prof. Anna Bem-Borucka
Asystent: dr Dąbrówka Tyślewicz

 

Wystawa absence/ presence przedstawia prace wykonane w roku akademickim 2020/ 2021 przez studentów III r. I st. w III Pracowni Rysunku i Malarstwa, na Wydziale Grafiki.

Z jednej strony nieobecność, wszechogarniająca niepewność, niemoc kreacyjna, nihilizm spowodowany  izolacją, jednak z drugiej jakaś refleksja, stawianie pytań, chęć skonfrontowania się z niezależną od nas i nieustannie zmieniającą się rzeczywistością, wzrastająca empatia i chęć bycia razem.  

Ta wystawa powstała spontanicznie w ciągu dwóch dni, zależało mi na tym, aby studenci poczuli, że warto pracować bez względu na okoliczności, przecież od zarania obserwacja i zrozumienie tego co nas otacza wpływało na kontekst budowania kultury człowieka.

Sztuka od zawsze stanowiła remedium na trudne czasy, Tatarkiewicz pisał swój „Traktat o szczęściu” w czasach największego terroru, w czasach gdy ludzi spotykały ogromne nieszczęścia. Nie można porównywać okresu okupacji z teraźniejszością ale to, na co zwraca uwagę w obecnym czasie kryzysu  Agamben jest przerażające.  Już nie terroryzm ale pandemia staje się pretekstem dla umocnienia autorytarnej władzy.

Dlatego też ta prezentacja prac studenckich wydaje się być niezwykle ważna z kilku powodów. To jaką wybieramy drogę pomimo trudności w jej jasnym i czytelnym zdefiniowaniu zależy w dużym stopniu tylko od nas samych, tzn. od chęci poszukiwania własnych możliwości. Uważam, że szczególnie w tym byle jakim czasie, z prawdą w dziele jest podobnie jak z wolnością, trzeba o nią ustawicznie zabiegać, ponieważ nie jest nam dana raz na zawsze.

prof. Anna Bem-Borucka