Uczestniczący w wystawie w krakowskim Centrum Edukacji Przyrodniczej artyści z Wrocławia, Gdańska i Krakowa odnoszą się m.in. do wybranych obiektów z kolekcji uniwersyteckiej CEP UJ oraz kolekcji ogrodów botanicznych, a zatem do eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych, botanicznych i archeologicznych.
Artyści wykorzystują potencjał estetyczny poszczególnych eksponatów oraz wątków biologicznych nadając im symboliczne znaczenie. Umożliwiają dialog pomiędzy nauką a sztuką, a także z przeszłości z współczesnością.
Wystawa jest w założeniu pogłębioną analizą tych oddziaływań, zrealizowaną za pomocą sztuk wizualnych – dzieł malarskich i graficznych. Wybrani do wystawy artyści reprezentują zróżnicowane podejście do wątków biologicznych, geologicznych, antropologicznych i archeologicznych; od bardzo klasycznego ujęcia (elementy przyrodnicze mało przetworzone, łatwo rozpoznawalne) do silnego przetworzenia tematyki biologicznej podbudowanego intelektualnym dyskursem pomiędzy formą biologiczną a jej interpretacją. Ponadto, wybrani do wystawy artyści cechują się także odmienną estetyką oraz zróżnicowaną formą wyrazu.
Artyści:
- Absolwenci ASP w Krakowie: Alex Banaś, Magdalena Chmielek, Grzegorz Bugaj;
- ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: prof. dr hab. Łukasz Huculak, dr hab. Anna Kołodziejczyk, dr Kamil Moskowczenko
- ASP w Gdańsku: dr hab. Marcin Zawicki
Kurator: prof. dr hab. Bartosz J. Płachno (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)