Wszystko jest na papierze

Lokalizacja: Centrum Grafiki i Badań Wizualnych
Pariska 16
Belgrad
Serbia
Data: 24–28/10/2018
Wernisaż: 24.10.2018, godz. 18:00
Wydział: Grafika
Wszystko jest na papierze
wernisaż: 24.10, godz. 18.00
kurator wystawy: Karol Lewalski
miejsce: Centrum Grafiki i Badań Wizualnych
Pariska 16
Belgrad
Serbia
Wszystko jest na papierze.
Tak jak w tytule.
Koniec.
Ale czym różni się sztuka na papierze od wszystkich innych sztuk wizualnych ? Pewnie tym, że często nazywamy ją Grafiką. Czym jeszcze grafika może się wyróżniać ? Na pewno specyficznym podejściem autorów oraz odmiennym sposobem myślenia, podyktowanym ograniczeniami i zaletami poszczególnych technik graficznych. Wystawa ukazuję odmienność i zróżnicowanie poszczególnych dyscyplin tej dziedziny sztuki. Ma również na celu pokazanie obecnej sylwetki polskiej grafiki poprzez skupienie się na regionie pomorza i jej reprezentantów związanych z gdańską Akadamią Sztuk Pięknych. Dziewięciu dumnych przedstawicieli krainy mórz i lasów zaprezentuje w swych pracach pięć różnych technik graficznych. Mimo wspólnego środowiska, z którego się wywodzą, wachlarz ich repertuaru jest naprawdę szeroki. Na czele – Dziekan Wydziału Grafiki prof. Sławomir Witkowski. Doceniany twórca, współzałożyciel ruchów artystycznych i promotor nowoczesnych form graficznych, na wystawie indywidualnej zaprezentuje grafikę cyfrową. Dr Łukasz Butowski, specjalizujący się w grafice warsztatowej jak i projektowaniu graficznym, tym razem zaprosi widzów do obcowania z litografią, a Patrycja Podkościelny pokaże grafiki wykonane techniką własną. Karol Lewalski oraz Ola Prusinowska zaproponują ekspresyjne i pełne życia linoryty, Kuba Zając, artysta tworzący w duchu postmodernizmu oraz Przepiękna Katarzyna Łukasik- technikę sitodruku a Dominik Włodarek i Kamil Kocurek, wielokrotnie nagradzany za swe prace w kraju i za granicą – akwafortę.
Artyści prezentujący swoje grafiki na wystawie stanowią grupę docenianych przez krytyków,inspirujących, a zarazem dojrzałych i innowacyjnych twórców, którzy być może nigdy by się nie spotkali gdyby nie gdańskie środowisko akademickie. Na wystawie w Belgradzie mają szansę połączyć siły i wspólnie zaprezentować moc polskiej grafiki. Ten pięciobój wystawienniczy obejmuje różnorodną tematykę oraz odnosi się do różnych poglądów i emocji, ale na pewno elementem wspólnym dla wszystkich prezentujących swe prace twórców, jest dążenie do osiągnięcia mitycznej doskonałości.
Sławomir Witkowski (ur. 1961). Profesor sztuki, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym oraz czynnie uprawia malarstwo, grafikę artystyczą, rysunek i fotografię. Współtwórca najważniejszego ruchu artystycznego lat 80. w Polsce: Nowej Ekspresji oraz współzałożyciel Grupy czterech 1987 wprowadzającej w przestrzeń wystawienniczą Polski Północnej grafikę barwną. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.
Łukasz Butowski ( ur. 1981). Doktor sztuki, prodziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego zainteresowania zawodowe skupiają się głownie na tradycyjnej litografii na kamieniu. Organizator wystaw i warsztatów promujących grafikę warsztatową. Aktywnie bierze udział w konferencjach i sympozjach poświęconym sztuce i jej zagadnieniom. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i pokazów sztuki. W czasie wolnym prowadzi obserwacje piany morskiej, zbiera runo leśne i piecze ciasta.
Kuba Zając. Urodzony w Gdańsku i zawodowo związany z trójmiastem, wybitny artysta sztuk wizualnych. Inspirację dla jego dzieł tworzonych w duchu postmodernizmu stanowią wschody i zachody słońca, feminizm, natura i popkultura. Najchętniej bierze udział w wystawach zbiorowych.
Karol Lewalski ( ur. 1986). Nauczyciel akademicki na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Piękinych w Gdańsku. Jego zainteresowania i działaność twórcza skupiają się głównie na problematyce linorytu, z której to dziedziny tworzy obecnie pracę doktorską. Obecny Król znnego i opiniotwórczego internetowego forum elektronicznej rozrywki Blue Dragon 65 99
Kamil Kocurek (ur. 1990). Nauczyciel akademicki na Wydziale Grafiki Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zdobywca głównych nagród m.in. na Międzynarodowych Biennale sztuki w Chinach, Rumunii i Hiszpanii, Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Artystycznej w Warszawie oraz dwukrotny laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizuje się w grafikach wykonywanych techniką akwaforty.
Patrycja Podkościelny (ur. 1988 w Gdyni) – ilustratorka i graficzka z Trójmiasta. Miłośniczka mediów tradycyjnych, typografii i koszmarów sennych.
Aleksandra Prusinowska, ur. w 1986 roku w Gdyni. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uprawia malarstwo i grafikę artystyczną. Obecnie, na wydziale Grafiki, jest asystentką w pracowni linorytu prof. Janusza Akermanna. W swoich pracach lubi sięgać po wzorce z pop-kultury, nawiązując do filmów, reklam, zdjęć prasowych; a także komiksów, z właściwym im sposobem kadrowania.
Katrzyna Łukasik. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Edukacji Wizualnej, Wydział Grafiki i Malarstwa). Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2012 roku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, najpierw jako asystent, a obecnie adiunkt i opiekun naukowy pracowni serigrafii. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych (również poza granicami Polski), udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody artystyczne i wyróżnienia w prestiżowych konkursach.
Dominik Włodarek. Urodził się w Łodzi w Polsce w roku 1976. Pracuje jako asystent dydaktyczny w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związku Grafików Fińskich (STG) Stowarzyszenia Grafików w Helsinkach (HTS). W swojej twórczości artystycznej posługuje się głównie technikami wklęsłodruku. Zajmuje się również tworzeniem wielkoformatowych odbitek graficznych z wykorzystaniem techniki karborundu.