Teoriopraktyka sztuki performance – Część III

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: PATIO
Data: 9/05/2018
Wydział: MINoS
Teoriopraktyka sztuki performance – Część III
9.05.2018 godz. 16:00, Patio ASP w Gdańsku
Performance: historia opowiadana
Tematyka odnosi się do opracowywanego na wielu polach badawczych zjawiska historii mówionej (oral history). Jest ona bliska performance ze względu na bezpośredni związek z życiem i niezapośredniczony przekaz oraz jest częścią metod naukowych i artystycznych.
Wykład: Marta Kosińska – „Zdarzenie, mowa i tekst. Między performansem a performatyką”; Performance: Ewa Zarzycka – Performance do składania; Dariusz Fodczuk – The Tiny Therapeutic Theatre i inne sztuczki.
Cykl spotkań artystyczno-badawczych łączących teorię, praktykę i rozmowę o sztuce performance.
Kurator cyklu: Łukasz Guzek
Każda część cyklu stanowi osobny projekt. Dotyczy wybranego zagadnienia teoretycznego i artystycznego. Poszczególne tematy zostały określone ramowo. Stanowią kategoryzacje szerokiego pola sztuki performance.
Spotkanie składa się z trzech elementów:
- wykładu przybliżającego problematykę danej części cyklu. Tytuły wskazują kategorie opisujące zagadnienia występujące we współczesnej sztuce performance.
- prezentacji dzieł sztuki performance tworzących środkami artystycznymi znaczenia sytuujące się w obszarze wyodrębnionych kategorii.
- rozmowy z publicznością z udziałem wykładowcy i artystów (moderator Łukasz Guzek) na temat rozmaitych aspektów problematyki podejmowanej w danej części cyklu, poruszonych w wykładzie i w zaprezentowanych dziełach sztuki performance oraz w pokazanej dokumentacji.
Wykłady będą publikowane w czasopiśmie Sztuka i Dokumentacja wraz z dokumentacją fotograficzną performance. Publikacja tekstów i dokumentacji utrwala treści przekazywane w wykładach i powoduje, iż wydarzenia stają się nie tylko jednorazowymi zdarzeniami ale mogą służyć dydaktyce akademickiej. Cykl ma charakter projektu artystyczno-badawczego, co oznacza, iż został przygotowany z uwzględnieniem metodologii łączącej metody tworzenia sztuki, jak i metody badań naukowych nad sztuką. Wydarzenia mają charakter otwarty, są skierowane do studentów wszystkich kierunków i stopni. Mogą więc stanowić wsparcie dla programów nauczania na ASP w Gdańsku.