Szkoła Polataka Sudan 1992/ Uganda 2003

Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Zbrojownia Sztuki
Data: 12/04–4/05/2019
Wydział: Architektura i Wzornictwo, Grafika, Malarstwo, Rzeźba i Intermedia, MINoS
Szkoła Polataka Sudan 1992/ Uganda 2003
wernisaż: 12.04.2019, godz. 18.00
spotkanie z drem Zygmuntem L. Ostrowskim 12.04.2019, godz. 16:00, Audytorium ASP
termin: 12.04-4.05.2019
miejsce: Zbrojownia Sztuki
Podczas wernisażu wystawy odbędzie się koncert gdańskiego duetu Msabu, który wykonuje elektroniczną muzykę improwizowaną. W skład zespołu wchodzą dwie charyzmatyczne i utytułowane postaci sceny trójmiejskiej – Szymon Burnos i Piotr Chęcki, a muzyka, którą prezentują, to połączenie ambientu, IDM oraz tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Msabu to również powrót do czasów dzieciństwa, gdzie spontaniczność, intuicyjność i zabawa górują nad złożonymi koncepcjami, skrzętnie opracowanym planem i powagą.
W 1992 roku, w południowym Sudanie trwa wojna domowa. Dr Zygmunt L. Ostrowski i Dr Marie-Christine Josse, w wiosce Polataka, odkrywają obóz 10 tysięcy osieroconych i straumatyzowanych chłopców. Wychudzeni i bombardowani umierają dziesiątkami dziennie. Doktor Ostrowski rozpoczyna akcje pomocy humanitarnej dostarczając na miejsce pokarm, lekarstwa i… „żywność duchową” – papier, kredki, farby. Dzieci tworzą dzieła naiwne i prymitywne, ale olśniewające w kolorach. Wielobarwne, żywe, bajkowe rysunki i obrazy, które są dowodem bystrej obserwacji otaczającej przyrody i przedstawiają motywy dzikich zwierząt, sceny polowań, rytualne tańce. Prace są pełne tęsknoty za bezpowrotnie utraconym światem, bez skazy wojennych zgliszcz.
Jesteśmy dumni, że wystawa ukazująca niezwykłą postawę Człowieka i w jej następstwie – prace artystyczne dzieci, które przez lata wojny w Sudanie doznawały traumy – będzie prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie doszłoby do tego gdyby nie chęć współpracy, okazana życzliwość i poświęcony czas Pana Doktora Zygmunta L. Ostrowskiego oraz Pani Doktor Marie-Christine Josse.
Zapraszamy na wernisaż wystawy oraz otwartą dyskusję nt. postawy człowieka i terapeutycznej roli sztuki.
dr hab. Adam Kamiński, prof. ASP
Prorektor ds. kształcenia i studenckich
ASP w Gdańsku
Dr Zygmunt L. Ostrowski – pediatra mieszkający na stałe w Paryżu, magister nauk afrykańskich (Uniwersytet Warszawski), były konsultant Światowej Organizacji Zdrowia, prezes ADE, humanitarnej organizacji pozarządowej. Kierował badaniami naukowymi w Południowym Sudanie we współpracy z francusko-sudańskim zespołem. Podczas wojny domowej w Sudanie uczestniczył we francuskich akcjach humanitarnych. Opublikował kilka książek naukowych.
Po akcji humanitarnej, mającej na celu uratowanie kilku tysięcy chłopców z ogarniętego wojną Sudanu, lekarz zdecydował się najzdolniejszych i najwytrwalej pracujących małych artystów stopniowo przewozić do Ugandy, gdzie od Kardynała kraju otrzymał domek i starą kaplicę używaną jako atelier. Blisko trzydzieścioro dzieci wspólnie malowało oraz zaczęło uczęszczać do szkół. Praca doktora Ostrowskiego i jego organizacji zaowocowała dużym projektem pn. „Szkoły malarstwa Polataka”. Dr Marie-Christine Josse pozostając pod wrażeniem talentu uczniów, zainteresowała nimi Jeana-Louisa Dumasa, właściciela największego Domu Mody – Hermes, który wykorzystał obrazy jako zdobienia do chust Hermès. Wielu z podopiecznych doktora Ostrowskiego zostało prawnikami, inżynierami, bankowcami czy naukowcami.
Bajecznie kolorowe dzieła uczniów „Szkoły Polataka” pokazywane były dotychczas na wystawach w Nowym Jorku, Paryżu, Genewie, Brukseli, Tokio, Warszawie, Wiedniu i w wielu innych.
Kuratorzy:
dr hab. Adam Kamiński, prof ASP
mgr Piotr Paluch
Media o wystawie:
http://gdansk.tvp.pl/668447/panorama-kultura
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, Gazeta Wyborcza. Trójmiasto, Co jest grane 24, Pitu Pitu














































