Projekcja filmu Renza Martensa „Nasze białe muzeum”

Data: 11/04/2022
Projekcja filmu Renza Martensa „Nasze białe muzeum”
termin: 11.04.2022 (poniedziałek), godz. 14.30
miejsce: Audytorium ASP w Gdańsku
wprowadzenie: dr Zbigniew Mańkowski
Film jest prezentowany w ramach cyklu realizowanego we współpracy z Against Gravity – organizatorem MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL.
Prowokacyjny i fascynujący film, który stawia odważne pytania i proponuje realne rozwiązania. Zawieszony między gniewem i frustracją artysty, który zdaje sobie sprawę, że jego pozycja w świecie wynika z nierówności społecznych i biedy innych, żyjących w zupełnie innym miejscu planety niż on. Nie zostawia nas jednak z tą konstatacją, ale proponuje niezwykły eksperyment artystyczny, który przynosi wiele niespodziewanych efektów. Kto czerpie zyski z sukcesu sztuki? Dlaczego neokolonializm jest tak perfekcyjnie niewidoczny? Jaka jest odpowiedzialność społeczna artysty i muzeów? Gdy reżyser pokazywał w Tate Modern w 2012 roku swój poprzedni film „Zasmakuj ubóstwa” (Enjoy Poverty), którego akcja rozgrywa się w Kongo, zdał sobie sprawę, że głównym sponsorem muzeum jest niderlandzko-brytyjski gigant Unilever. To korporacja, która wzbogaciła się na plantacjach palmowych w Kongo, bezwzględnie wykorzystując tamtejszych mieszkańców i nie dając im nic w zamian.
Martens powraca do Kongo z konceptem projektu artystycznego dla byłych pracowników plantacji Unilevera i ich rodzin. Miał on na celu wyzwolenie ich kreatywności oraz podbicie świata sztuki, aby w ten sposób odwrócić strumień pieniędzy biegnący zawsze z Kongo do białego świata. Jesteśmy świadkami procesu odzyskiwania poprzez sztukę podmiotowości, historii przodków i dumy z życia w tym, a nie innym miejscu. Gdy Matthieu Kilapi Kasiama, artysta z Lusangi, pojawia się w 2017 roku w Nowym Jorku otwierają się przed nami nowe wymiary eksperymentu Martensa. Pod koniec filmu widzimy białą bryłę muzeum na brzegu dżungli w Kongo, zastanawiając się, czy rzeczywiście da taki sam efekt, jak w przypadku muzeów i galerii w naszym świecie – czyli przyciągnie kapitał. Co w tej bryle będzie wystawiane? Po tym, co osiągnęła już kooperatywa artystyczna z Lusangi, nie jest to chyba jednak ważne.
RENZO MARTENS – niderlandzki artysta, który mieszka i pracuje w Amsterdamie i Kinszasie. Martens zasłynął ze swoich prowokacji, takich jak film dokumentalny „Episode III: Enjoy Poverty” (2008), w którym przewrotnie sugerował, że Kongijczycy reklamują swoje ubóstwo jako zasób naturalny. W 2010 roku Martens zainicjował Institute for Human Activity (IHA), który postuluje program gentryfikacji na plantacji oleju palmowego w kongijskim lesie deszczowym
Film jest prezentowany w ramach cyklu realizowanego we współpracy z Against Gravity – organizatorem MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, obecnie jednego z największych polskich festiwali filmowych oraz jednej z najważniejszych imprez w świecie filmu dokumentalnego, której 19. edycja odbędzie się między innymi w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 13 – 22 maja 2022.
W 2011 roku zainaugurowała działalność AKADEMIA DOKUMENTALNA – inicjatywa edukacyjna skierowana do studentek i studentów, w której film dokumentalny staje się elementem edukacji i punktem wyjścia do zainteresowania młodych widzów kondycją świata, w praktyce – przedmiotem fakultatywnym włączonym do programu studiów. Chcielibyśmy zaprosić Akademię Sztuk Pięknych do udziału w tym przedsięwzięciu.
Wydarzenie FB: