Prof. Tomáš Ruller – spotkanie w Małej Zbrojowni

Data: 9/11/2022
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Prof. Tomáš Ruller – spotkanie w Małej Zbrojowni
termin: 9.11.2022
miejsce: Mała Zbrojownia, sala 16p
Program:
10.00 – 10.15: Welcome and Introduction
10.15 – 11.15: Introducing Vasulkas videoart (screening and comments)
11.15 – 11.30: Q&A + coffee
11.30 – 12.30: Introducing Vasulka Kitchen, New York-Brno, and examples of its art programme
12.30 – 12.45: Q&A + coffee
12.45 – 13.15: Lunch break (catering in the classroom)
13.15 – 13.30: Introduction
13.30 – 14.30: Thomas Ruller video-works (screening and author's comment)
14.30 – 14.45: Q&A + coffee
14.45 – 15.45: Students' works from Video-Multimedia-Performance Dept., Faculty of Fine Arts (FaVU), Brno University of Technology (screening and comments)
15.45 – 16.15: Discussion + coffee
prof. Tomáš Ruller
Urodził się w 1957 roku, jest związany z Brnem.
Studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Uzyskał dyplom w 1982 roku. W Brnie w 1992 roku, na Wydziale Sztuk Plastycznych Politechniki, założył katedrę Nowych Mediów. Jest pionierem sztuki wideo i sztuki performance powiązanej z nowymi mediami w Czeskiej Republice.
Tomáš Ruller stworzył w Brnie galerię i centrum dokumentacji Woody i Stein Vasulków, którzy byli głównymi twórcami sztuki wideo (video art) w świecie. Po emigracji z Czechosłowacji, stworzyli oni eksperymentalne centrum sztuki wideo w Nowym Jorku w 1971 roku. Miejsce to stało się głównym forum prezentacji prac video, to tam zaczyna się historia sztuki mediów. Dzięki osobistym kontaktom Tomáša Rullera w 2016 roku dorobek artystyczny Vasulków został przeniesiony do Brna, gdzie w Brno House of Arts zostało utworzone centrum dokumentacji ich prac jako Vašulka Kitchen. Znajdują się tam ich instalacje metamedialne i strukturalne. Działa też galeria wystaw czasowych.
Tomáš Ruller, wraz z polskim performerem Zygmuntem Piotrowskim założył podczas pobytu w Polsce na plenerze w Międzyzdrojach, zorganizowanego przez krytyka sztuki Grzegorza Dziamskiego, międzynarodową grupę artystów performance Black Market International (od roku 1986). W Polsce w 2010 roku z okazji dwudziestej piątej rocznicy powstania Black Market odbyły się zbiorowe performance w Lublinie i w Warszawie. Black Market jest ważnym i unikalnym projektem artystycznym w sztuce performance, gdyż stosuje metodę grupowego działania, w którym każdy robi swój performance we wspólnej przestrzeni, a tym samym musi uwzględniać w swojej sztuce obecność innych artystów i ich sztuki. Kontynuacją metody performerskiej Black Market są realizowane nieregularnie pokazy grupowe, kuratorowane przez Rullera, pod hasłem-nazwą Open Situation. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w Brnie w Tugendhat Villa w 2021 roku.
Tomáš Ruller jest także autorem instalacji video i performance do fotografii; instalacji i obiektów o charakterze surrealistycznym; instalacji i akcji w pejzażu. Artysta prezentował swoją twórczość w Polsce ponad 15 razy (!).
W ramach prezentacji wideo 9.11 w ASP w Gdańsku (Mała Zbrojownia, pokaz otwarty, skierowany do studentów kierunku Intermedia) zostaną pokazane prace autorskie Tomáša Rullera, dokumentacje jego projektów w tym Black Market, prace video Woody and Steina Vasulków z The Kitchen w Nowym Jorku, oraz prace studentów Tomáša Rullera, zrealizowane w jego pracowni w Brnie.
Następnym etapem tego projektu będzie prezentacja prac video artystów z Gdańska w Vasulka Kitchen w Brnie. Do programu mogą zostać włączone także prace wideo studentów kierunku Intermedia. Prace muszą mieć charakter non-narrative video. W tej sprawie należy kontaktować się z kuratorem projektu (lukasz.guzek@asp.gda.pl).
Kurator projektu: Łukasz Guzek