Magdalena Pela. By coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć

Lokalizacja: klub Żak, aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Data: 30/01–1/03/2020
Wernisaż: 30.01.2020, godz .19:00
Wydział: Malarstwo
Magdalena Pela. By coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć
„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”
Jolanta Brach-Czaina – „Szczeliny istnienia”
Tytuł wystawy studentki Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Gdańsku oraz absolwentki kulturoznawstwa Magdaleny Peli zaczerpnięty został – i nie jest to przesadą – z kultowej książki „Szczeliny istnienia” Jolanty Brach-Czainy. Jak bardzo trafny okazał się dobór cytatu, dowie się każdy odbiorca indywidualnej wystawy malarki. Wystawa bowiem jest peanem do codzienności, z naciskiem na współczesne formy komunikowania się.
Magdalena Pela: „Patrzymy na telefon/komputer wielokrotnie i ciągniemy przeróżne konwersacje całymi dniami. W grupach, trójkach, dwójkach. Operujemy pełnymi zdaniami albo pojedynczymi słowami. Gifami, emotikonami, linkami. Czasem to czysty, klarowny komunikat, pozbawiony emocji czy żartu. Czasem to wyczekane, pięknie skonstruowane wyznania bądź drogocenne i kluczowe informacje.”
wystawa czynna w godz. 9.00 – 21.00
Magdalena Pela, ur.1989 r.
Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów. Doktorantka ASP w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów ASP w Polsce, 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015 oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego 2018. Finalistka V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa "Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Stypendystka Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka Nagrody Specjalnej Rektora ASP w Gdańsku. Nominowana do Nagrody Głównej podczas 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz do finału III Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty 2018r.. Uczestniczyła w kilkudziesięciu projektach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami (m.in. USA, Francja, Rumunia, Mołdawia, Armenia, Węgry, Meksyk). Obrazy autorstwa Magdaleny Peli znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech i USA oraz w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.