Maciej Salamon. Prace Domowe

Data: 28/12–7/02/2020
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Maciej Salamon. Prace Domowe
termin: 28.12.2020 – 07.02.2021
Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa
Latem tego szczególnego roku Maciek Salamon powiedział: „Kiedy przyszła pandemia, okazało się, że z rzeczy, które robiłem do tej pory, niczego nie mogę (albo nie muszę robić). I tak po wielu latach przypomniałem sobie, że lubię malarstwo”.
Salamon - absolwent, a obecnie wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - przez ostatnie lata zajmował się przede wszystkim rysunkiem, grafiką i projektowaniem graficznym, tworzeniem filmów animowanych i teledysków, a także muzyką. Był również organizatorem życia artystycznego i współwydawcą pisma w ramach grupy artystycznej Krecha, kuratorem galerii Gablotka, tatuażystą oraz współtwórcą spółdzielni prowadzącej m.in. klubokawiarnię. Jak twierdzi, edukacja akademicka stłumiła w nim naturalną przyjemność malowania i dopiero dziwny czas pandemicznego lockdownu mu ją przypomniał. Wtedy to właśnie wpadł na pomysł założenia Firmy Portretowej M. Salamon, w sposób bezpośredni nawiązującej do sławnej firmy portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza, zainaugurowanej w 1928 roku. Salamon otwarcie wyraża swój podziw dla twórczości Witkacego, więc jego przedsięwzięcie można traktować jako rodzaj zabawnego hołdu złożonego starszemu koledze po fachu. Witkiewicz pisał: „Wystawiam tego roku same portrety, ponieważ moich kompozycji nikt nie ceni, nie potrzebuje i nie kupuje, a krytyka je przemilcza albo pisze o nich rzeczy nieistotne, a nawet czasem bzdury. Portret może być tak samo dziełem Czystej Formy, jak pejzaż, martwa natura czy kompozycja — może, ale dziś przeważnie nie jest”.
W wypadku Salamona pomysł stworzenia takiej firmy zrodził się także z chęci zapełnienia „podarowanego” przez pandemię wolnego czasu (rodzaj autoironicznej terapii sztuką) oraz z potrzeby utrzymania pięcioosobowej rodziny. W sensie metaforycznym jego projekt jest śmieszno-gorzkim komentarzem do ekonomicznej sytuacji współczesnego artysty, pozostawionego samemu sobie w trudnych czasach zarazy.
kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska
Więcej: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/maciej-salamon-prace-domowe