Cykl działań artystek/ów z Gdańska DANZIG MEINE LIEBE

Lokalizacja: Galeria S, ul. Mickiewicza 121 w Toruniu
Wernisaż: 27/02/2020, godz. 18:00
Wydział: Grafika
Cykl działań artystek/ów z Gdańska DANZIG MEINE LIEBE
termin: 27.02.2020, godz. 18:00
miejsce: Galeria S, ul. Mickiewicza 121 w Toruniu
kuratorka: Katarzyna Lewandowska
Do Galerii S w Toruniu przyjadą artystki i artyści z Gdańska. Co jakiś czas przez rok będą prezentowały/li swoje prace. Twórczy ekshibicjonizm, krytyczny i ostry, pełen napięć, zaskoczeń, niezwykle potrzebny, zaistnieje na moment.
Sztuka jest potężnym narzędziem, którym można i należy zmieniać co raz bardziej kloaczną rzeczywistość. Zaproszone/ni chcą to robić. Uwrażliwiają na Innego. Zawstydzają siebie i nas.
Liebe /miłość jest potrzebna, ale też jest bardzo trudna. Daje siłę i ją zabiera. Uczucie pochłaniające, zasysające, zazdrosne, kiczowate, piękne i twórcze. Niszczące i budujące.
Gdańsk stał się ich miłością. Są stamtąd, tam mieszkają, tworzą, żyją. A tutaj o tym opowiedzą.
W drugiej odsłonie Danzig (u), będą działać kolektywnie, we wspólnocie, tworząc kolejne, dopowiadające się frazy współczesnego manifestu.
oni/one
Anna Kalwajtys
(1979)
Artystka wizualna, performerka. W 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Rzeźby i Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Praca doktorska Bios- Laboratorium Ciała zrealizowana została pod kierunkiem prof. Grzegorza Klamana. W 2007 r. ukończyła Intermedia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz w 2005 r. Rzeźbę na Wydziale Rzeźby i Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się głównie sztuką performance, ale również kieruje swoje zainteresowanie ku połączeniu sztuki performansu i bioartu, obejmując swoim zakresem obszar bio-performatyki. Interesuje ją poszerzona perspektywa spojrzenia na cielesność, fenomen ciała jako zachodzącego na wielu płaszczyznach szeregu relacji. W swych pracach wykonuje pewne próby działania w obszarze problematyki dotyczącej władzy, kontroli, walki, osadzonych w kontekście kulturowym i odnoszących się do kwestii związanych z ciałem. Artystka brała udział w wielu wystawach i festiwalach w kraju i za granicą.
Jacek Jacx Staniszewski
(1957)
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Autor instalacji wizualnych, rzeźb, plakatów, grafiki wydawnictw muzycznych. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej PWSSP (obecnie ASP), od 1992 wykładowca ASP. Stworzył i prowadzi Pracownię Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki. Uprawia rodzaj performance’u wizualnego, w którym emocje jako czynnik nadrzędny tworzą silne relacje z odbiorcą. Pokazywał swoje działania miedzy innymi w Zachęcie, Muzeum Narodowym i CSW w Warszawie, a ostatnio na Biennale Sztuki Współczesnej w Nakanojo 2015 (Japonia) i Gentyndze 2019 (Niemcy). Założyciel formacji muzycznych Chlupot Mózgu i Maszyna do Mięsa.
Monika Weychert
(1972)
Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Zarządzania jednostkami kultury oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu a także Podyplomowych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Krótko także studiowała Filologię Albańską UMK w latach 1992-1994. Od 2016 roku związana jest z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie.W Toruniu prowadziła m.in. niezależną "lotną galerię" i "galerię dla…" (2000-2008), była związana z warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw m.in. „Patriotyzm jutra”, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk, 2006; „Lucim żyje!”, CSW Znaki Czasu, Toruń, 2009; „Domy srebrne jak namioty”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2013 / Muzeum Współczesne Wrocław 2014; „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, BWA Tarnów 2019. Dyrektorka jedynego w Polsce cyklicznego festiwalu sztuki internetu: Wyobraźnia Ekranu (2003-2005). We współpracy z Piotrem Stasiowskim zorganizowała konferencję młodych galerii niezależnych Undead Gallery (2009). Wieloletnia współpracownica TVP Kultura (2008-2016); autorka artykułów publikowanych w kilkunastu tytułach pism naukowych i krytycznych a także katalogach wystaw; redaktorka książek – członkini AICA.
Katarzyna Lewandowska
(1973)
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Historyczka sztuki, feministka, kuratorka, aktywistka, anarchistka, działaczka na rzecz praw istot nieludzkich i wykluczonych. W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną i totalną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Badaczka zajmuje się także motywami kobiecości w sztuce tybetańskiej. Autorka wielu wystaw oraz cyklu wystaw i działań między innymi: FEMININE, ANARCHIA, MŁODE (razem z Dorotą Chilińską), DANZIG MEINE LIEBE, REBELLE (razem z Dorotą Chilińska). Założycielka czasopism: SPLESZ i DEAD OF patriarchy.