Bogna Burska. Bunt Głuchych

Lokalizacja: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Data: 9/11/2018–20/01/2019
Wydział: Rzeźba i Intermedia
Bogna Burska. Bunt Głuchych
09.11.2018 – 20.01.2019
Miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
kuratorka: Hanna Wróblewska
współpraca: Aleksandra Szklarczyk
informacja: film w języku polskim i polskim języku migowym
Bunt Głuchych to spektakl i film jednej z najciekawszych artystek wizualnych średniego pokolenia, dr hab. w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzi również zajęcia na Wydziale Sztuki Mediów w warszawskiej ASP. Absolwentka malarstwa w tej uczelni (dyplom w gościnnej pracowni Leona Tarasewicza w 2001 roku) tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, posługuje się medium fotografii i wideo (m.in. w serii filmów z użyciem found footage), a ostatnio również pisze i reżyseruje krótkie formy literackie — dramaty i słuchowiska. Znajdują one zarówno formę sceniczną (Gniazdo prezentowane m.in w Zachęcie, monodram Przyjemna i pożyteczna pokazywany na Festiwalu ArtLoop w Sopocie i Galerii BWA Zielona Góra), jak i filmową (np. Tyzeyfone i Alekto zrealizowane na wystawę Krew. Łączy i dzieli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 2017) czy audialną (słuchowisko Koniec przemocy we współpracy z Magdą Mosiewicz mające swoją premierę w Instytucie Teatralnym).
Tytułowy „bunt Głuchych” odnosi się do protestu niesłyszących studentów amerykańskiej uczelni Gallaudet University, którzy w 1988 roku wywalczyli powołanie pierwszego w historii głuchego rektora. Projekt został zainspirowany historią holenderskiej artystki — córki chińskich imigrantów, urodzonej już w Europie. Gdy przyszła na świat, pomoc społeczna poradziła rodzicom, by wychowali ją, nie mówiąc do niej w swoim języku, co miało służyć lepszej asymilacji dziewczynki. Nieznający niderlandzkiego rodzice wychowali więc córkę, prawie do niej nie mówiąc: używali w domu jedynie ok. 50 najprostszych słów. Jej relacja z rodziną była bardzo podobna do tych tworzonych zazwyczaj przez głuche dzieci ze słyszącymi rodzicami. Będący podstawą filmu i spektaklu tekst przedstawia sytuacje trudnej bliskości, zakłócone przez brak wspólnego języka lub nieumiejętność komunikacji. Inną jego częścią jest historia społeczności głuchych, ich walki o uznanie własnej odrębności kulturowej i nadania językowi migowemu statusu pełnowartościowego języka. Pojawiają się też wątki deprywacyjnych eksperymentów językowych i historie tworzenia języków uniwersalnych, które w zamierzeniach autorów miały umożliwić komunikację wszystkich ludzi.
Film zrealizowany w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego, w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk, w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeniach prywatnych i plenerach.
Więcej informacji na stronie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/bogna-burska-bunt-gluchych