BEZRADNOŚĆ FILOZOFA: Otwartość na Innego. Spotkanie z prof. Dominiczakiem

Wydział: Architektura i Wzornictwo
BEZRADNOŚĆ FILOZOFA: Otwartość na Innego. Spotkanie z prof. Dominiczakiem
Ksenofobia. Fobia, niechęć, zamknięcie, wrogość, dyskryminacja, nienawiść w stosunku do Innego. Dlaczego ciągle się z tym mierzymy? I nie pomaga tu ani edukacja, ani kultura, ani prawo, ani społeczna mobilizacja?
Podczas spotkania z cyklu „Bezradność Filozofa” gośćmi Piotra Augustyniaka byli prof. Jacek Dominiczak i Dobrosław Kot. Fragmenty „Hamleta” oraz „Koriolana” Williama Szekspira wykonali aktorzy Narodowego Teatru w Kijowie – Anastasia Chumachenko oraz Dmitro Ribalevskiy.
O problemie ksenofobii rozmawiano, sięgając do najgłębszych pokładów naszej kulturowej tożsamości. Nie tylko polskiej, ale europejskiej i nowoczesnej. Czy nowoczesność, która ma na swoich sztandarach otwartość i tolerancję, jest podszyta zamknięciem i wykluczeniem? Czy też to tylko w nas, obywatelach nowoczesnego świata, kryją się wciąż pokłady nienowoczesnej ciemnoty?
W rozmowie poruszono temat tego, co programuje nasz świat w kierunku ksenofobii. Rozmawiano też o tym, czy możemy ten świat tak przeprojektować, żeby znaleźć się w społecznej przestrzeni nacechowanej otwartością: gościnnością, odpowiedzialnością, czy solidarnością.
Polecamy Wam bardzo nagranie ze spotkania!
Jacek Dominiczak – Absolwent Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej (1978), w 1989 ukończył doktorat na tej uczelni, zaś habilitację na ASP w Gdańsku w 2005. Dwanaście lat spędził w podróży: był wizytującym profesorem uniwersytetów Carnegie Mellon (1991 i 1993-1997) i Michigan (1992) w USA, ITESM w Meksyku (1998) i UBI w Portugalii (2006-2010). Wykładał na ASP w Krakowie (2010-2011) i na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000). Jest autorem projektu wnętrza Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), architektury instalacji Delay(er)ing Facade na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004). Prowadzi zespoły opracowujące Kody Tożsamości Lokalnej (Australia, 2009; USA, 1995; Polska, 1990-2006). Jest beneficjentem Programu Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, uczestnikiem europejskich programów SEAS i CORNERS. Na ASP w Gdańsku pracuje od 1998 roku, od 2010 prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Jak sam pisze: „badam możliwości dialogicznego przesunięcia w kulturze – pracuję nad teorią Miasta Dialogicznego i jego miejskich wnętrz”.
Dobrosław Kot – myśliciel i eseista, doktor habilitowany filozofii. Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat ukończył w 2008 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pracuje jako profesor w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest współzałożycielem Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Współpracuje z miesięcznikiem „Znak” i kwartalnikiem „Ethos”. Od lat krąży pomiędzy logosem a mitem, szukając pytań, które pojawiają się na pograniczu myślenia i opowieści. Ostatnio wydana książka to Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach, która ukazała się w 2020 nakładem wydawnictwa słowo/ obraz terytoria. Utwory prozatorskie publikuje pod pseudonimem Wit Szostak.
Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.
Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.