Paulina Stokowska "Szytoryt"
Data: 24/10/2024
Paulina Stokowska "Szytoryt"
wernisaż: 24.10.2024, godz. 18:00
miejsce: Galeria Otwarta w Bibliotece Głównej
kurator cyklu: prof. ASP dr hab. Małgorzata Kręcka-Rozenkranz
koordynator cyklu: starszy kustosz Anna Kwiatkowska
Serdecznie zapraszamy do Galerii Otwartej w Bibliotece Głównej na wernisaż rysunków Pauliny Stokowskiej Szytoryt, który odbędzie się 24 października o godzinie 18.00
Paulina Stokowska: Szytoryty są cyklem prac – rysunków powstałych poprzez zapis maszyny do szycia na blaszce miedzianej. Słowo „Szytoryt” nie istnieje, nie widnieje w żadnym słowniku. Dzięki słowotwórstwu stworzyłam nowe słowo określające połączenie technik. Słowo „Szyto” pochodzi od słowa szyć, dodałam końcówkę „ryt” tak jak w określeniu techniki np. „drzeworyt”, „miedzioryt”.
Sama definicja „miedziorytu” mówi, że rysunek wykonuje się specjalnym rylcem na wypolerowanej blaszce miedzianej. Dlatego „Szytoryt” zakłada tworzenie rysunku na blaszce poprzez szycie na maszynie, która wbija igłę w materie tworząc wgniecenie. Delikatna nitka przekuwa się poprzez otwory co nadaje zarys rysunku na powierzchni. Poprzez swój rytm na blasze, tworzy unikatowy ślad awersu i rewersu. Siła nacisku maszyny oraz ruchu powoduje wgniecenia, pofałdowania. Tworzą tak organiczność surowej, gładkiej powierzchni. Z połączeniem nici oraz użytych materiałów (papier, kalka, folia) tworzą pracę czysto abstrakcyjne.
Szytoryty – są wynikiem mojego eksperymentu oraz połączenia materii.
Zaczęło się od cyklu prac „Zszycia”, w której do tworzenia prac użyłam i wyłącznie delikatnej kalki. Chęć dalszej eksploracji, poszukiwań, natchnęła mnie na zderzenie twardej powierzchni metalu oraz procesu szycia, która kojarzona jest z miękkością oraz lekkością. Kompozycje są intuicyjne. Balansuje w nich między proporcjami, ściegiem oraz przekłuciem nitki w blaszce. Mogę określić je jako pamiętnik chwili, emocji, która w danym momencie się ukazała. Bacznie obserwuje ruch wnikającej nitki w blachę oraz scalenie jej z papierem, folią. Kompozycja jest tu niezwykle ważna, chwila odpuszczenia i uzmysłowienia, że dane połączenie jest kompletne i w swojej harmonii. Kardynalnym elementem jest ilość struktur oraz stworzonych mikrokosmosów.
Na wystawie zostanie zaprezentowany cykl kameralnych prac, stworzonych w zaciszu domowym. Zachęcam do przyjrzenia się im z uważnością.
Wydarzenie wpisuje się w cykl wystaw w Galerii Otwartej organizowanych we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Cykl ten ma wyjątkowy charakter dialogu tradycji literackiej w sztuce.
Szczegółowe informacje – przejdź na stronę