NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Trzy Pokolenia Artystów z Gdańska
Data: 10/09–20/10/2024
Wydział: Malarstwo
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Trzy Pokolenia Artystów z Gdańska
Wystawa Nie-narracyjna Sztuka Wideo w Vašulka Kitchen Brno to panorama produkcji wideo z Gdańska. Wybrani artyści reprezentują grupę nauczycieli z Akademii Sztuk Pięknych, ale także kilku, którzy mieli niewiele wspólnego z lokalną sceną akademicką. Ruch sztuki wideo w Gdańsku wywodzi się z reform programowych, mających na celu stworzenie kierunków studiów intermedialnych. Z powodzeniem wdrożone, te programy stanowią dziś podstawę rozwoju sztuki wideo w Gdańsku, co potwierdzają kolejne pokolenia artystów pracujących w tym medium. Specyfika nie-narracyjnej sztuki wideo w Gdańsku wynika z fundamentów, na których opierała się edukacja w dziedzinie sztuki mediów. Kształtowanie się sceny sztuki mediów w Gdańsku sięga początku lat 90., kiedy to po upadku Muru Berlińskiego i zakończeniu zimnej wojny zaczęła się kształtować nowa polska i europejska rzeczywistość. Ten kontekst społeczno-polityczny należy uwzględnić przy interpretacji prezentowanych prac nie-narracyjnych, pomimo ich formalnych aspektów.
Kurator: Łukasz Guzek (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk)
Koordynacja: Tomáš Ruller (FaVU VUT & VKB)
Artyści: Witosław Czerwonka, Wojciech Zamiara, Grzegorz Klaman, Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Marek Zygmunt, Anka Leśniak, Karska & Went, Filip Ignatowicz
Współpraca: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
11.09–20.10.2024
Otwarcie: 10.09.2024, godz. 18:00
Vašulka Kitchen Brno (Dom Panów z Kunštátu)
______________________________________________________________
PROGRAM:
20.09.2024, godz. 18:00 – Anka Leśniak, wprowadzenie: Łukasz Guzek
27.09.2024, godz. 18:00 – Piotr Wyrzykowski, wprowadzenie: Łukasz Guzek
11.10.2024, godz. 18:00 – Grzegorz Klaman, wprowadzenie: Łukasz Guzek
18.10.2024, godz. 18:00 – Filip Ignatowicz, wprowadzenie: Łukasz Guzek
20.10.2024, godz. 18:00 – Finisaż: Łukasz Guzek & Tomáš Ruller
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Trzy pokolenia artystów z Gdańska – seria wykładów
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Anka Leśniak / wykład
20.09.2024, godz. 18:00 – Anka Leśniak, wprowadzenie: Łukasz Guzek (kurator)
Feministyczna sztuka wideo. Osobiste narracje wideo
Podczas wykładu w formie studium przypadku różnych przykładów wideo internetowego i własnych prac artystki (ze szczególnym naciskiem na projekt online artUNBOXING), przyjrzymy się relacjom między materiałami wideo publikowanymi w sieci jako treść a tymi nagraniami, które są tworzone jako artystyczna weryfikacja gatunków filmów internetowych. Jednocześnie zaprezentowane zostaną wybrane produkcje wideo studentów z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Anka Leśniak
Urodzona w 1978 roku w Bielsku-Białej, artystka, badaczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004) i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003), adiunkt w Katedrze Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszka i pracuje w Łodzi i Gdańsku.
Jej zainteresowania obejmują badania artystyczne, sztukę site-specific, wideo i performance, zwłaszcza w kontekście zagadnień feministycznych oraz sztuki w przestrzeni publicznej. Jej performatywne prace eksplorują tematy związane z pamięcią, symboliczną rekonstrukcją, historią kobiet, tożsamością etniczną i kulturową, migracją oraz językiem.
Więcej na: http://www.ankalesniak.pl/english.htm
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Piotr Wyrzykowski / wykład
27.09.2024, godz. 18:00 – Piotr Wyrzykowski, wprowadzenie: Łukasz Guzek (kurator)
Od VHS do AI. Sztuka wideo w kontekście społecznym
Podczas wykładu zaprezentowana zostanie nowa wersja filmu Runner. Przedstawione zostaną także prace, które osadzają wideo w projektach społecznych i politycznych, od lat 90. i fałszywej kampanii prezydenckiej Wiktorii Cukt, po nowe zastosowania w technologiach mobilnych, prace na telefonach komórkowych i sztuczną inteligencję.
Piotr Wyrzykowski (znany jako Peter Style)
Urodzony w 1968 roku w Gdańsku. Swoją karierę artystyczną rozpoczął jako performer. Jako VJ występuje pod pseudonimem Peter Style. W swojej twórczości wykorzystuje filmy, wideo-performance, internet, instalacje oraz projekcje wideo w przestrzeni publicznej.
Więcej na: https://wyrzykowski.weebly.com/
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Grzegorz Klaman / wykład
11.10.2024, godz. 18:00 – Grzegorz Klaman, wprowadzenie: Łukasz Guzek (kurator)
Sztuka krytyczna i instytucja poza instytucją
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną początki i rozwój sztuki krytycznej, która powstała w Gdańsku dzięki Grzegorzowi Klamanowi, działającemu zarówno jako artysta, jak i organizator wielu wydarzeń oraz instytucji galerii, a także nauczyciel na Akademii Sztuk Pięknych.
Więcej na: Wyspa Progress Foundation
NIE-NARRACYJNA SZTUKA WIDEO / Filip Ignatowicz / wykład
18.10.2024, godz. 18:00 – Filip Ignatowicz, wprowadzenie: Łukasz Guzek (kurator)
Video w epoce mediów społecznościowych i performatyka internetu
W trakcie wykładu w formie studium przypadku różnych przypadków wideo internetowego i własnych prac artysty (ze szczególnym uwzględnieniem projektu online artUNBOXING), przyjrzymy się relacjom między materiałami wideo publikowanymi w sieci a tymi nagraniami, które są tworzone jako artystyczna weryfikacja gatunków filmów internetowych. Jednocześnie zaprezentowane zostaną wybrane produkcje wideo studentów z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (realizacje pochodzą z archiwum prowadzonej przez autora pracowni Podstawy Filmu). W pokazie wybranych prac podczas wykładu udział biorą: Krzysztof Bil, Jakub Koncewicz, Mateusz Lengling, Magdalena Majewska, Marta Prabucka, Zuzanna Przybyla, Antoni Walas.
Więcej o artyście na: https://www.filipignatowicz.com/