Galeria Katedra | wystawa studencka Łańcuszek
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Galeria Katedra
Data: 11–22/03/2024
Wydział: Malarstwo
Galeria Katedra | wystawa studencka Łańcuszek
Wystawa czynna w dniach 11-22.03.2024
Wystawa studencka jest jednocześnie zadaniem przeprowadzonym przez doktoranta ASP, Marcina Kalińskiego.
pomysłodawca: Marcin Kaliński
kurator: Marcin Zawicki
Idea: Zadaniem było stworzyć własną pracę na podstawie obrazu dostarczonego przez poprzednio wylosowaną osobę. Sekwencja tworzenia prac w cyklu ustalana była losowo. Nowy obraz wytworzony tą metodą – o tym samym formacie co poprzedni – powstaje z inspiracji wcześniejszym płótnem. Chodzi o to, by oglądając finalną wystawę można było zobaczyć nie tylko kolejne obrazy, ale także zapisane w procesie malarskim doświadczenie oglądu płótna dostarczonego przez poprzednią osobę.
Na czas tworzenia cyklu zawiązany został nieformalny kolektyw. Osoby biorące udział w projekcie przekroczyły granice indywidualnego stylu i źródeł własnych inspiracji. Z wielu prac malarskich powstało jedno nowe meta-dzieło, które jest więcej, niż tylko sumą części, ujawniając nieistniejące wcześniej relacje podobieństwa, wynikania i skojarzeń. Główną inspiracją wystawy jest zabawa surrealistów „Wyborny Trup”, wymyślona przez francuskiego poetę Jacques’a Préverta. Jej zasadą było tworzenie wspólnych zdań lub rysunków. Po napisaniu słowa lub narysowaniu szkicu, ukrywano treść zaginając kartkę tak, by następna osoba nie widziała, co stworzono poprzednio. W efekcie powstawały surrealistyczne rysunki lub pozbawione sensu zdania, takie jak: „Wyborny trup będzie pił nowe wino / Le cadavre exquis boira le vin nouveau”.
Kolejnym nawiązaniem jest Sztuczna Inteligencja. Osoby malarskie zorganizowane są na wzór sztucznej sieci neuronowej: przetwarzają wejściową informację, przekazują ją sobie dalej, a wynik stanowi nową informację wejściową dla kolejnej osoby. Wspólna praca wzorowana jest na zasadzie działania „ukrytych warstw” (hidden layers), a jej efektem jest jeden morfujący obraz w wielu permutacjach.
Istotnym elementem projektu jest losowość, przypadek i forma otwarta działa.
Kolejność:
Marcin Zawicki,
Michał Gradus,
Angelika Ostrowska,
Kateryna Bisharieva,
Kacper Biela,
Basia Tymoszuk,
Jakub Kozłowski,
Julia Grzywacz,
Jagoda Kendziorska,
Agnieszka Berdys,
Aleksandra Chowaniec,
Mateusz Lengling,
Maria Krupa
*Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w Fundacji Dzielna (www.dzielna.foundation)
w listopadzie 2022. Była stworzona i kuratorowana przez Marcin Kalińskiego i Dominika Jałowińskiego (Galeria Śmierć Frajerom) IG: @marcinkalinski @dj_alowinski