Cmentarz w judaizmie i prawo żydowskie (halacha). Odkrywanie cmentarza żydowskiego we Wrzeszczu
Data: 26/03/2024
Cmentarz w judaizmie i prawo żydowskie (halacha). Odkrywanie cmentarza żydowskiego we Wrzeszczu
Termin: 26.03.2024, godz. 18:00
Czas trwania: 1 godz. 30 min
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/ZDQ2dHa7SyrsAfVT7
Zapraszamy do udziału w kolejnym z serii spotkań i działań nastawionych na przywrócenie pamięci o cmentarzu żydowskim we Wrzeszczu. Tym razem spotkanie poświęcone będzie prawu żydowskiemu (halacha) i znaczeniu cmentarza w judaizmie. Spotkanie rozpocznie się od projekcji filmu dokumentalnego "Ścieżki życia" (reż. Krzysztof Gajewski, 30 min), który opowiada o tym, jak prawo żydowskie wpływa na możliwość prowadzenia badań na cmentarzach żydowskich na przykładzie cmentarza na warszawskim Bródnie. Po projekcji filmu Aleksander Schwarz, wieloletni ekspert Komisji Rabinicznej i Fundacji Zapomniane, przedstawi podstawowe zasady działania na cmentarzach żydowskich.
Spotkanie stanowi część szerszego programu działań nastawionych na przywrócenie pamięci o cmentarzu żydowskim we Wrzeszczu. Chociaż cmentarz położony jest malowniczo na trasie spacerów mieszkańców miasta, niewiele materialnych śladów pozowała zidentyfikować go w terenie. Naszym celem jest to zmienić poprzez wspólne działania o charakterze edukacyjnym, społecznym i twórczym.
Program działań obejmuje otwarte spotkania tematyczne oraz działania prowadzone ze studentami Politechniki Gdańskiej i Wydziału Architektury gdańskiej ASP. Podczas zaplanowanych spotkań opowiadamy o tym, jakie jest znaczenie cmentarza w judaizmie, dzielimy się przykładami udanych projektów przywracających pamięć cmentarzy żydowskich, wyjaśniamy, jakie zasady żydowskiego prawa religijnego kształtują nasze zachowania i sposób obchodzenia się z cmentarzami, a także pokazujemy, jak zmieniały się strategie upamiętniania takich miejsc na przestrzeni lat i ciekawe współczesne formy upamiętnień. W miesiącach letnich (kwiecień i maj 2024) odbędą się działania warsztatowe bezpośrednio nastawione na wspólną troskę o to miejsce i realną zmianę w krajobrazie cmentarza.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Kultury Zbliżenia, wspólnie z Fundacją Zapomniane, FestivALT, Fundację Kultury Zbliżenia, Fundację Formy Wspólne, Fundacją Miejsce Uwagi oraz Fundację Palma we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Gdańsku. Działania adresowane do studentów planowane na semestr wiosenny 2024 poprowadzi Fundacja Formy Wspólne wraz z Moniką Arczyńską z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej oraz Moniką Zawadzką i Dominiką Gołębiewską z kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury gdańskiej ASP.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu MultiMemo: Multidirectional Memory (Pamięć Wielokierunkowa): Remembering for Social Justice, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).
Wydarzenie na fb – przejdź do strony