ASP w Gdańsku szykuje wystawę w grze Minecraft
ASP w Gdańsku szykuje wystawę w grze Minecraft
Wspólnymi siłami studenci_tki ASP w Gdańsku budują główny gmach swojej Akademii... w grze komputerowej Minecraft. Zajmuje się tym Zuzia Kijewska, która w ekipie budowniczych ma funkcję koordynatorki budowy i naboru budowniczych spośród studentów_tek.
Pomysł wyszedł od Sebastiana Choromańskiego i Filipa Ignatowicza: najpierw w formie luźnej fantazji podczas rozmów o zastosowaniu gier wideo w spełnianiu celów Akademii, natomiast decyzja o realizacji pomysłu zapadła, kiedy zauważono Macieja Nowackiego (studenta grafiki) grającego w minecrafta na wielkim ekranie telebimu na Patio ASP i kiedy okazało się, że jest już spora grupa działających w tym temacie osób na ASP.
Minecraft to do tej pory chyba jedyne w swoim rodzaju metaversum, bo pozostawia wielką wolność dla zalogowanych do gry. Głównym ograniczeniem jest kreatywność gracza, bo elementy gry mogą łączyć się nie tylko w budowle, ale również w interaktywne obiekty. Wkrótce do projektu przystąpił Hubert Bednarczyk z Octagon Pentesting, który jest odpowiedzialny za koordynację powstania serwera oraz jego poprawne działanie.
Chociaż sam tytuł gry nie był mu obcy, to nie był jej czynnym użytkownikiem. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, żeby ruszyć serwer, który dźwiga obecnie świat ASP w Gdańsku. Trudno powiedzieć, jaką powierzchnię ma wykreowane cyfrowo uniwersum, bo świat gry korzysta z innych miar niż używane w realnym świecie. Korzystając z pewnych przybliżeń, mówi się o sześciokrotnej powierzchni planety Ziemia.
Po zbudowaniu gmachu ASP w Gdańsku kolejnym krokiem będzie dokończenie regulaminu świata i otworzenie się na współpracę z innymi instytucjami kulturalnymi w celu parcelowania działek dla ich wirtualnych siedzib. Każdy ze studentów_tek i pracowników_czek ASP taką działkę dostanie. Czy warto z takiej okazji skorzystać? To się okaże, ale nie za 20 lat, bo technologia prze na zabój i rozpędza się w postępie wykładniczo. O światach równoległych do naszego, które tworzy się cyfrowo, mowa już od długiego czasu. Zagospodarowanie działki wymaga jedynie zalogowania się i oznaczenia terenu. Potem należy logować się minimum raz na 6 miesięcy by utrzymać parcelę. To punkt, który na pewno pojawi się w powstającym regulaminie, nad którym pracują studenci_tki.
Jednym z celów serwera jest umożliwienie robienia wystaw międzynarodowych online. Nad tymi ulepszeniami pracuje Julia Fehlau.