Z cyklu pedagodzy: Michał “Gary” Garnowski
Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Przestrzeń: Galeria Katedra
Data: 15–16/03/2023
Wydział: Malarstwo
Z cyklu pedagodzy: Michał “Gary” Garnowski
Galeria Katedra ruszyła z kolejną prezentacją! Tym razem w przestrzeni Pracowni 331 na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP zagościł Michał “Gary” Garnowski.
"Pomimo wykształcenia malarskiego, eksplorując media i poszukując tego najwłaściwszego dla mnie, zostałem VJ’em (Video Jockey, video live performer). Pozwala mi to na realizację dwóch marzeń jednocześnie – zarówno chęci tworzenia filmów, wideo i animacji, jak i występowania na żywo w trakcie koncertów.
Model mojej pracy twórczej opiera się na ciągłym rozwoju i poznawaniu kolejnych narzędzi cyfrowych, programów i generatorów; próbie nadążenia za błyskawicznie rozwijającą się technologią. Natomiast prezentowane przeze mnie projekty, czy to w postaci improwizowanych występów do muzyki, mappingów, działań performatywnych, czy wideoinstalacji, najczęściej są aktualnym zapisem tego stanu.
Największym atutem animacji jest dla mnie ruch, zmiana w czasie. Dlatego nieruchomą plamę barwną zastępuję światłem projektora, rozkoszując się efektami autoamtyzacji procesu, odpowiedziami maszyny na zadany temat, jej przetworzeniami mojej pracy.
W prezentowanej instalacji po raz pierwszy mierzę się z opensource’owym programem Processing, który wymaga kodowania do wytworzenia obrazów."
Michał “Gary” Garnowski – ur. 8.09.1987
Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta wizualny – jego głównym polem eksploracji jest wideo, projekcja, światło oraz ruch. Wystepuje regularnie jako VJ, miksując tworzone przez siebie animacje w czasie rzeczywistym z muzyką graną na żywo. Swoje umiejętności prezentował na licznych koncertach i wydarzeniach w Polsce i za granicą m. in. na Open’er Festiwal, Mama Vilnius Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Soundrive, Biedowo Music Festival. Najlepiej czuje się, improwizując, co zaczerpnął od jazzmanów z ktorymi najczęściej występuje. Pracuje także przy projektach komercyjnych tworząc mappingi 3D i projekcje wielkoformatowe, animacje, motion design, montaż. Swoim doświadczeniem dzieli się jako asystent w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa oraz prowadzący przedmiot Generatywna Manipulacja Obrazem na Wydziale Intermediów w alma mater, oraz na prowadzonych warsztatach. Prywatnie wielbiciel rowerów i kawy.