WNĘTRZE FALOWCA – Wystawa indywidualna Aleksandry Ciapki
Data: 28/07/2023
Wydział: Architektura
WNĘTRZE FALOWCA – Wystawa indywidualna Aleksandry Ciapki
wernisaż: 28.07.2023 o godz.: 17:00
miejsce: ONE PIECE GALLERY, GlouGlou art & wine club, Wielka Zbrojownia, Gdańsk (wejście od ul. Tkackiej)
kurator: Filip Ignatowicz
współpraca: Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
WNĘTRZE FALOWCA to pierwsza indywidualna wystawa Aleksandry Ciapki. Pokaz prezentowanych tu prac jednocześnie stanowi podsumowanie procesu artystyczno-badawczego, który realizowany był w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska. W tym projekcie artystka stawia sobie pytanie: jak nas definiuje to co wieszamy na ścianach, w jaki sposób kreowanie przestrzeni, którą nazywamy domem o nas świadczy. By to sprawdzić Ola wchodzi do wnętrza gdańskiej perły modernizmu, swoistego miasta w mieście złożonego z bardzo modułowych i powtarzalnych mieszkań. Dzięki niej możemy zajrzeć do tytułowego wnętrza falowca i przyjrzeć się jak w pozostawionych przedmiotach możemy dostrzec osobowości jego mieszkańców. Ciapka w swoich działaniach artystycznych zazwyczaj korzysta z metod scenograficznych. Jednak przy pracy nad tą realizacją zdaje się, że odkryła nowe zainteresowanie jakim są "scenografie", które powstają w sposób naturalny i niezamierzony. Wiele gatunków, nie tylko ludzki, przyozdabia swoje miejsce zamieszkania celem spełnienia potrzeb nie tylko pragmatycznych, ale też estetycznych. Przestrzeń, w której żyjemy może bardzo nas określać- może wręcz "opowiadać" nasze życie, potrzeby, cele, marzenia, czy świadczyć o guście i wrażliwości. Probierz dokonana w falowcu jest finalnie swojego rodzaju medianą i obrazuje jak może wyglądać typowe gdańskie wnętrze obecnie. Za głównych bohaterów fotografii robią tutaj ściany z tym co na nich wisi: z obrazkami, zdjęciami, rysunkami dzieci czy wnuków. Przy temacie wnuków warto podkreślić, że prawdopodobnie falowiec stał się bohaterem tych prac także dlatego, że babcia artystki mieszka dokładnie w budynku, w którym realizowany był projekt. Zdjęcia przybierają tutaj formę realizacji zawieszoną pomiędzy dokumentacją fotograficzną, a właśnie swoistym scenograficznym ready-made'm traktującym o narracjach znalezionych, stworzonych przez mieszkańców Gdańska w ich własnych domostwach. Wymiesza się tu prywatne z publicznym (bo w ramach projektu te ściany wnętrz zostają przecież upublicznione). Ale pokaz w ONE PIECE GALLERY nie jest tylko i wyłącznie prezentacją zdjęć. Ola korzysta z typowego języka formy wizualnej jakim posługuje się na co dzień i tworzy quasi-scenografie, trzy fragmenty wnętrz, w których na zasadzie pewnego meta-twist’u tudzież formalnej tautologii w miejscu gdzie znajdowałyby się rodzinne oblicza my właśnie widzimy fragmenty wnętrz zapisane za pomocą fotografii. Zapraszamy serdecznie do oglądu tych prac i próby dekodyfikacji tego, co te mieszkania mówią o społeczności falowca, a jednocześnie po powrocie z wystawy zachęcamy do refleksji nad własnym wnętrzem.
ONE PIECE GALLERY to swojego rodzaju galerią jednego dzieła, jednego cyklu/zestawu, pojedynczej prezentacji. Znajduje się w wydzielonej przestrzeni w budynku Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku i współpracuje z macierzystym Wydziałem Malarstwa.
Aleksandra Ciapka jest absolwentką Architektury Wnętrz na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, a także Międzywydziałowego Instytutu Nauki o Sztuce. Jej artystyczne realizacje z obszaru instalacji i działań interwencyjnych można było kilkakrotnie oglądać podczas festiwalu NARRACJE (w latach 2013, 2015 i 2016). Swoje zdjęcia prezentowała podczas projektu i wystawy zbiorowej "Głęboka Woda" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Najczęściej jednak zajmuje się scenografią (głównie do etiud filmowych i reklam, ale także do spektakli teatralnych). Etiudy, w których odpowiadała za wizje scenograficzną do dzisiaj osiągają sukcesy na festiwalach filmowych na całym świecie. W ramach działań scenograficznych wielokrotnie projektowała też ubiór i kostiumy. Brała udział w produkcji wielu teledysków, chociażby dla Błażeja Króla i Arkadiusza Jakubika.
Wydarzenie na fb – przejdź do strony