MIEJSCE WIDOKOWE Robert Turło
Data: 15/09/2023
Wydział: Grafika
MIEJSCE WIDOKOWE Robert Turło
finisaż (i spotkanie z artystą): 02.10.2023 o godz.: 18:30
wystawa czynna: 14.09.2023 – 03.10.2023
miejsce: ONE PIECE GALLERY, GlouGlou art & wine club, Wielka Zbrojownia, Gdańsk (wejście od ul. Tkackiej)
kurator: dr Filip Ignatowicz
współpraca: Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Tytułowe miejsce widokowe wskazuje bardzo konkretny punkt w przestrzeni galeryjnej, z którego tak naprawdę możemy w pełni przyjrzeć się video-instalacji przygotowanej przez Roberta Turło. Jego praca nawiązuje do technicznych aspektów znanych już od czasów latarni magicznej, a dopracowanych do pełnego misterium w ramach tak zwanych Pepper's ghost (duchach Peppera), które to są zjawiskiem iluzyjnym stworzonym przez badacza o tym właśnie nazwisku (żyjącego w latach 1821–1900). Jego odkrycie wykorzystywane było podczas wydarzeń scenicznych, na pokazach teatralnych, by ukazać to co niematerialne. Dzisiaj uzyskany efekt może kojarzyć się przede wszystkim z hologramami znanymi szeroko z popkultury i filmów z gatunku sci-fi. Niezależnie od aspektów technicznych, które stoją tutaj za powstaniem iluzyjnego efektu “projekcji” zawieszonej w przestrzeni, należy sobie przede wszystkim zadać pytanie, po co artysta sięga po takie środki wyrazu. Robert o wystawie i jej zawiłościach pisze tak: “wymyślona w siedemnastym wieku formuła przestrzennej projekcji może kojarzyć się z alchemicznym odkryciem. Przy zachowaniu odpowiednich warunków realizacji, przedstawienie wizualne, gdzieś tam za szybą, jawi się jako swoista rafinacja idei. Stworzony w ten sposób nierzeczywisty, ale widzialny i żywy obraz nabiera właściwego znaczenia dopiero w kontekście spotkania z obiektem materialnym. Konfrontacja nierzeczywistego z realnym, chciałbym napisać: ducha z materią, wywołuje napięcia natury artystycznej i filozoficznej.”
Z kuratorskiego punktu widzenia chciałbym do tego zestawienia wtrącić jeszcze jeden kontekst. Lewitujący i rozsypujący się na naszych oczach kamień wpisany jest nie tylko w relację z rozbitymi fragmentami materiału realnie umiejscowionymi pod “duchową-reprezentacją”, a w relację z całym miejscem, w którym jest zawieszony- monumentalnym murem van-obberghenowskiej Zbrojowni. Ten styk zdaje się być fantastycznym pretekstem by zadać sobie pytania o trwałość i kontekst wszelkich ludzkich przedsięwzięć w ujęciu czasu i przemijania. Wielki Arsenał i cała jego przestrzeń (która przecież też jest swojego rodzaju miejscem widokowym, a na pewno idealnym photo-opportunity, Sehenswürdigkeiten i po prostu atrakcją konieczną do zobaczenia przez turystów) zdaje się niezwykle romantycznie w tę realizację wikłać, ponieważ to co zostało niegdyś zniszczone, funkcjonuje dzisiaj jako odbudowane. Dlatego kiedy patrzę na realizację Roberta Turło w tej przestrzeni moje osobiste doświadczenie linkuje mnie z przewrotną informacją, która wyświetlana była przez jedną z konsol gamingowych Nintendo w chwili zamykania gry: “Anything not saved will be lost” co w wolnym tłumaczeniu brzmi: “Wszystko, co nie zostanie zapisane, zostanie utracone”.
Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkanie z artystą podczas finisażu, który odbędzie się 03.10.2023 o godzinie 18:00, by wspólnie spróbować zapisać chwilę namysłu jaką daje nam pokaz MIEJSCE WIDOKOWE.
Robert Turło – Reżyser, scenarzysta, animator. Autor wideoklipów oraz filmów animowanych.
Laureat nagród, w tym: Światowy Złoty Medal na New York Festivals (2005), nagrodę specjalną „REMI” w Houston (2007) czy nominację za film krótkometrażowy do „Złotej Palmy” w Cannes (1991). Od 2003 roku Współpracuje stale ze Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu (filmy krótkometrażowe dla dzieci). Od 2013 roku programuje i współprowadzi otwartą edukacyjną pracownię warsztatową "Animowana Łaźnia" przy CSW Łaźnia w Gdańsku. Od 2016 roku Prowadzi Pracownię Animacji i Działań Wizualizacyjnych na wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Tam oprócz doświadczeń realizacyjnych animacji filmowej, dużo uwagi poświęca się poszukiwaniu nietypowych form projekcji materiałów animacyjno–filmowych.
ONE PIECE GALLERY to swojego rodzaju galerią jednego dzieła, jednego cyklu/zestawu, pojedynczej prezentacji. Znajduje się w wydzielonej przestrzeni w budynku Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku i współpracuje z macierzystym Wydziałem Malarstwa.
Wydarzenie na fb – przejdź do strony