Kartka z kalendarza

Projekt graficzny Mikołaj Sałek / Realizacja Marzena Świniarska
Kartka z kalendarza
W 2020 roku pożegnaliśmy pedagogów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Andrzej Dyakowski
(1 czerwca 1936 – 14 stycznia 2020)
fot. B. Żukowski (http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/andrzej-dyakowski,526#&gid=1&pid=1)
Artysta malarz, specjalizujący się w malarstwie monumentalnym biogram
Był człowiekiem młodym duchem, lubianym, ciepłym i wrażliwym […]. Niezwykle uważny i troskliwy pedagog. Zawsze uśmiechnięty, charyzmatyczny gawędziarz! Kopalnia anegdot, plotek, barwnych opowieści na temat naszej uczelni, którymi lubił się dzielić z młodymi. Wciąż mówiliśmy, że trzeba koniecznie te historie nagrać, spisać... Teraz zostały już tylko w naszej pamięci.
Krzysztof Polkowski,
źródło – https://dziennikbaltycki.pl/zmarl-andrzej-dyakowski-malarz-i-profesor-asp-w-gdansku-mial-84-lata/ar/c1-14715712, (dostęp 1.11.2020).
Bogdan Wręczycki
(5 czerwca 1943 – 8 kwietnia 2020)
fot. S. Zieliński (http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/bogdan-wreczycki,3046#&gid=1&pid=1)
Artysta malarz, rysownik i projektant małych form zdobniczych biogram
W swojej twórczości odwoływał się do natury. Ulegał jej silnej inspiracji, bogactwu i zmienności. Opowiadał o niej swoim językiem malarskim, posługując się skrótem, analogią i syntezą. Nie skupiał się na jednym doznaniu. Interesował się pejzażem, człowiekiem, morzem i światem ptaków. Wiele wpływu na to, co tworzył, miało miejsce, w którym żył – Wyspa Sobieszewska.
Krzysztof Polkowski,
źródło – http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/bogdan-wreczycki,3046, (dostęp 1.11.2020).
Marek Model
(14 lutego 1959 – 15 maja 2020)
fot. J. Pijarowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Model#/media/Plik:00_Marek_Model.jpg)
Artysta malarz i rysownik biogram
Malarstwo przez duże „M” wymaga talentu, pokory, pracowitości. Wszystkie te cechy posiada Marek Model. Kocha malarstwo, kocha zmaganie się z materią, formą i kolorem. Ceni wartości, które nigdy nie starzeją się. Nie gonił za modami, tendencjami, nowinkami. Jak ten mnich odrabiał lekcje pokory wobec tworzywa malarskiego. […] Celne „trafienia”, dobre decyzje, konsekwencja – tak można by w jednym zdaniu scharakteryzować jego twórczość. Przez lata wypracował wspaniałą kreskę, którą kreśli formy, dzięki której jest rozpoznawalny i nie do podrobienia. Posługuje się nią z wirtuozerią i jednocześnie z powściągliwością.
Krzysztof Polkowski,
źródło - https://www.gdansk.pl/wiadomosci/nie-zyje-prof-marek-model-malarz-pedagog-akademii-sztuk-pieknych-w-gdansku,a,171188, (dostęp 1.11.2020).
Jerzy Ostrogórski
(7 kwietnia 1944 – 8 września 2020)
fot. B. Żukowski (http://zbrojowniasztuki.pl/alma-mater/nestorzy/jerzy-ostrogorski,658#&gid=1&pid=2)
Artysta malarz biogram
Artysta pracuje seriami, do wyczerpania podejmowanych wątków i zapoczątkowania nowych, pozornie tylko nieprzewidzianych zwrotów i przeobrażeń. Analiza języka artystycznego wiodła go do refleksji o przemijalności kodów artystycznych i zmieniających je kontekstach interpretacyjnych. Z tej świadomości Ostrogórski uczynił zasadę własnej twórczości, przyznając sobie prawo do nieustannych przeobrażeń.
Zofia Watrak,
w: Jerzy Ostrogórski, red. I. Ziętkiewicz, Gdańsk 2014, s. 26.
Oprac. merytoryczne Monika Głowińska
Koordynacja projektu Anna Polańska











