Kartka z kalendarza

Projekt graficzny Mikołaj Sałek / Realizacja Marzena Świniarska

Kartka z kalendarza

Zbigniew Parandowski (ur. 2.XI.1929 we Lwowie, zm. 3.V.2017 w Warszawie)

Architekt, pedagog, ilustrator. Na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa gdańskiej PWSSP pracował w l. 1976-2003. W l. 1978-2002 kierował Katedrą Projektowania Architektury. Prowadził I Pracownię Projektowania Wnętrz, od 1981 r. prowadził IV, a od 1983 III Pracownię Projektowania Wnętrz. Tytuł docenta uzyskał w 1984 r., od 1989 r. był profesorem nadzwyczajnym, w 1994 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Przejdź do biogramu

Więcej o artyście:

Na Akademii Profesor był autorytetem w sprawie języka. Reprezentowany przez Profesora duch dbałości o kulturę przekazu myśli dotyczył zarówno języka, jak i również zachowania humanistycznych wartości naszej cywilizacji. Kolebką ich zajmował się jego ojciec. Profesor lokalizował źródła cywilizacji europejskiej w kulturze antycznej Grecji. (W dedykacji do „Mitologii” Jana Parandowskiego napisał takie oto słowa: „Od tego się zaczęło...”).
Dbałość o jakość języka przekazu, tak bardzo kultywowana przez Profesora, nie dotyczyła tylko przekazu werbalnego. Zasada ta przenikała również do języka wyrazu architektonicznego.
Profesor przykuwa dużą uwagę do poprawnej formy języka polskiego, zarówno w piśmie jaki i w mowie. Są jednak wyjątki. Należą do nich naleciałości – lokalne – lwowskie. Dotyczy to tylko jego osobistego sposobu wysławiania się. Tego rodzaju wyjątkiem, zapamiętanym przeze mnie, jest tylko to jedno słowo: ”rozumisz„.
* * *
Pewnego dnia Profesor zapytał mnie o to, co uważam za największe cywilizacyjne osiągnięcie człowieka. Zaskoczył mnie... Nie potrafiłem dać na to pytanie zadowalającej mnie odpowiedzi. Co już nabierałem powietrza w płuca, by wskazać na konkretne dokonanie, to natychmiast przychodziło mi do głowy, coś innego, równie istotnego. W końcu poddałem się wobec swojej bezradności. Powiedziałem, że nie potrafię się zdecydować. Oczywiście, zaraz zapytałem, co Profesor wybrał. Bez namysłu powiedział: „- Język. Umiejętność przekazania i zapisu myśli.”

Profesor ASP, dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, Gdańsk, październik 2016

 


Rysunki do projektu Zabudowy Placu Zwycięstwa – pobierz
Opis do projektu Zabudowy Placu Zwycięstwa – pobierz 


Oprac. merytoryczne Anna Zelmańska-Lipnicka

Koordynacja projektu Anna Polańska